Rodzimy rynek handlu internetowego ma się znakomicie. Polacy coraz chętniej zaglądają do sieci, żeby zrobić zakupy, a nowe sklepy online powstają jak grzyby po deszczu. Rok 2019 będzie kolejnym z rzędu rokiem z rekordowym wynikiem. Wartość całego sektora przekroczy 50 miliardów złotych.
Polacy pokochali zakupy online
Według najnowszych badań, już ponad 62 procent Polaków robi zakupy w internecie. Dla porównania, w roku ubiegły wartość ta wynosiła 56 procent. Blisko połowa z nich (45 procent) robi zakupy w internecie przynajmniej raz w tygodniu. Za co tak pokochali sklepy online?
Jak wykazują branżowe analizy, najbardziej cenimy zakupy przez internet za ich wygodę, a także szybkość realizacji transakcji. Duży wpływ na rosnącą popularność sektora e-commerce ma również szeroki wybór, niższe ceny, a także atrakcyjne warunki finansowania zakupu. Polacy dostrzegają także zalety wynikające z możliwości personalizacji zakupionych rzeczy – dotyczy to przede wszystkim odzieży, ale również wyposażenia mieszkania.
Co kupujemy w internecie?
Polski sektor e-commerce rośnie w tak szybkim tempie, że w internecie można już kupić w zasadzie wszystko. Sprawdźmy jednak, co według badań Polacy kupują najczęściej?
odzież,
kosmetyki,
buty,
akcesoria sportowe,
meble,
książki i płyty,
gry.
Coraz częściej decydują się oni także na zakup żywności, a to za sprawą rosnącej oferty internetowych dyskontów działających na terenie naszego kraju. Ciągle jest to jednak sektor sprzedaży online stosunkowo mało rozwinięty.
Wartość rynku e-commerce w Polsce
Kiedy pod koniec 2018 roku wartość polskiego sektora e-commerce dobiła do granicy 40 miliardów złotych, mało kto przypuszczał, że tak szybko uda się przekroczyć magiczne 50 miliardów. Miało się to stać w perspektywie 2-3 lat, jak się jednak okazuje może stać się to już w tym roku.
Według najnowszych analiz przeprowadzonych przez ekspertów, wartość transakcji polskiego e-handlu na koniec 2019 roku powinna wynieść około 51 miliardów. To zdecydowanie najlepszy wynik w historii, który najdobitniej pokazuje, w jak szybkim tempie rozwija się cała branża.
Duży wpływ na taki rezultat ma niedzielny zakaz handlu, który w znacznym stopniu zmienił przyzwyczajenia zakupowe Polaków. Przepisy dotyczące możliwości robienia zakupów w niedziele w 2020 roku staną się jeszcze bardziej rygorystyczne, co może spowodować, jeszcze większa liczba zakupów zostanie przeniesiona do sieci. To doskonała wiadomość dla inwestorów, którzy planują inwestować w sektor e-commerce.