Ochrona logo – kiedy należy się na nią zdecydować?

05 sie, 2022 0 comments
logo
redakcja serwisu redakcja serwisu

Logotyp firmy to rzecz, która jest często bardzo ważna dla budowy marki danego przedsiębiorstwa i jeden z najczęściej zapamiętywanych znaków rozpoznawczych firmy. Dlatego wiele firm decyduje się na ochronę logo, dzięki której mogą one być pewne, iż nikt nie spróbuje wykorzystać go w celach zarobkowych. Kiedy warto postarać się o ochronę logo?

Jaka firma może pomóc w ochronie logo?

Firmy, które w swojej ofercie posiadają usługę taką jak ochrona logo w Rzeszowie to przede wszystkim kancelarie prawno-patentowe. Jest to pewien rodzaj kancelarii adwokackiej, która specjalizuje się w usługach dotyczących szeroko pojętej ochrony własności intelektualnej oraz przemysłowej.

Kancelaria prawno-patentowa może pomóc na przykład w tym, by zarejestrować unijne znaki towarowe. Jest to jednak jedna z ogromnej ilości usług świadczonych przez tego typu kancelarię. Oprócz tego można liczyć bowiem na na przykład wykonywanie badań towarowych, opracowywanie dokumentacji patentowej, porady prawne, opinie i ekspertyzy dotyczące ochrony własności intelektualnej i przemysłowej i wiele więcej.

Kiedy decydować się na ochronę logo i w jaki sposób to zrobić?

Sposobów na ochronę firmowego logotypu jest wiele. Niektóre z nich są darmowe, a oprócz tego znajdziemy jeden płatny, który ma absolutnie najwyższą skuteczność. Do darmowych sposobów należy jednak ochrona z tytułu praw autorskich. Aby jednak takie posiadać to trzeba samodzielnie zaprojektować logo lub podpisać z jego twórcą umowę o przekazaniu praw autorskich majątkowych. Do tego logotyp musi zostać uznany przez sędziego za utwór.

Oprócz tego można liczyć na ochronę w oparciu o ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Najbardziej skuteczne zawsze będzie jednak zarejestrowanie logotypu jako znaku towarowego. W zależności od poziomu ochrony możemy zdecydować się na zrobienie tego na poziomie krajowym, Unii Europejskiej lub nawet na całym świecie. Za Polskę odpowiada Urząd Patentowy RP, za UE Urząd UE ds. Własności Intelektualnej, a na całym świecie zgłasza się to do Biura Światowej Organizacji Własności Intelektualnej.

Leave a Reply

Required fields are marked *