Uszczelka jest to rodzaj uszczelnienia. Ma różne kształty i wymiary. Najczęściej umieszcza się ją w miejscu połączenia innych elementów. Jej zadaniem jest uszczelnienie dwóch lub więcej elementów. Pozwala to chronić maszyny czy mniejsze produkty przed niepożądanymi awariami. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów uszczelek, a także materiałów, z których są one wykonane. Każda ma specyficzne właściwości. Jak dobrać odpowiednią uszczelkę do jej zastosowania?
Jaki materiał uszczelek wybrać?
Producenci uszczelek oferują uszczelki wykonane z różnych materiałów. Ma on duże znaczenie dla trwałości uszczelnienia, a także dla jego skuteczności. Materiały dzielone są na trzy grupy – metalowe, niemetalowe i kompozytowe.
Uszczelki metalowe sprawdzają się w trudnych warunkach, zwłaszcza w wysokich temperaturach i ciśnieniu. Wykorzystuje się je w przemyśle naftowym, gazowym, elektrycznym. W niektórych meblach również znajdziemy uszczelki metalowe. Uszczelki niemetalowe sprawdzają się w miejscach, gdzie występują niskie temperatury i ciśnienie. Uszczelki kompozytowe, z kolei, powstają z mieszanki materiałów u mogą być wykorzystywane przy zmiennych warunkach pracy.
Jaki rodzaj uszczelki wybrać?
Mimo, że uszczelki pełnią podobne funkcje, mogą się od siebie różnić. Inne zastosowanie ma uszczelka PCV, a jeszcze inne uszczelka silikonowa. Każdemu zależy, aby uszczelki były długotrwałe, solidne i bezawaryjne, dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na jej materiał, ale i strukturę, wzmocnienia.
Należy pamiętać, aby przed zakupem jakiekolwiek uszczelnienia sprawdzić, w jakich warunkach można je zastosować. Jeśli kupimy uszczelkę i użyjemy jej niezgodnie z przeznaczeniem, nie będzie spełniała swoich funkcji. Nawet najlepsze uszczelki mogą stracić swoje właściwości, jeśli nie będą użyte według swoich zastosowań. Ważne jest, by uszczelka była dostosowana do otoczenia, temperatury czy wilgotności. Wpływ na żywotność uszczelek mogą mieć różne substancje, poziom PH, wysokość ciśnienia, poziom oleju, a także oddziaływanie mechaniczne.