Rozmowa o pracę — najczęściej zadawane pytania przez rekruterów

16 lis, 2021 0 comments
rozmowa kwalifikacyjna
redakcja serwisu redakcja serwisu

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najbardziej stresujących momentów całego procesu rekrutacji. Od tego jak na niej wypadniemy, zależy czy zdobędziemy wymarzoną przez nas pracę, czego świadomość często jeszcze bardziej utrudnia nam dobre zaprezentowanie się na takim spotkaniu. Możemy jednak się do niej odpowiednio przygotować, przez opracowanie odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rekruterów pytania. O co może nas zapytać przyszły pracodawca? Podpowiadamy.

Pytania dotyczące firmy

Pierwszą grupą pytań, jakie może zadać nam rekruter są te dotyczące konkretnie stanowiska, o które się ubiegamy, a także firmy. Padają one praktycznie na każdej rozmowie, dlatego warto się na nie odpowiednio przygotować. Poświęcimy więc chwilę na zaznajomienie się z informacjami o tym, czym zajmuje się firma, co osiągnęła itp. Odpowiadając na pytanie: „Czym zajmuje się nasza firma?” będziemy umieli odpowiednio ją opisać, a tym samym pokażemy przyszłemu pracodawcy, że naprawdę jesteśmy nim zainteresowani.  Paść może również pytanie w stylu: „Co wiesz o branży xyz?”, które poniekąd łączy się z tym co wiemy o danej firmie. Możemy być zapytani również o to dlaczego chcemy zmienić pracę i zatrudnić się w danej firmie. W takiej sytuacji musimy podać argumenty poparte jakimś przykładem z poprzedniej pracy. „Dlaczego będziesz idealnym kandydatem na to stanowisko?” lub „Dlaczego chcesz zmienić pracę?” W odpowiedzi nie mówmy źle o naszym poprzednim pracodawcy. Lepiej powiedzieć, że potrzebujemy możliwości awansu, bądź chcemy zmienić branże, zdobyć nowe umiejętności itp. Wszelkie kulisy odejścia z poprzedniej pracy nie powinny być poruszane, zwłaszcza na rozmowie kwalifikacyjnej.

Pytania dotyczące kandydata

Drugą grupą pytań, które zawsze padają na rozmowie kwalifikacyjnej są te dotyczące kandydata. Mogą być one różne, jednak najczęściej pada pytanie w stylu: „Proszę opowiedzieć coś o sobie”. W takiej sytuacji powinniśmy w kilku zdaniach streścić najważniejsze informacje o nas, pokazać co firma zyska jeżeli nas zatrudni, podać swoje najlepsze cechy charakteru, a także umiejętności, które pomagały nam na poprzednim stanowisku pracy. Powiedzmy, jakie są nasze pasje, czym się interesujemy, co lubimy robić w wolnym czasie. Odpowiedź na to pytanie powinniśmy przećwiczyć wcześniej w domu. Możemy również zapytać kolegę, co sądzi o naszej prezentacji.  Odpowiednio skonstruowana wypowiedz, często oszczędza nam już dodatkowych pytań, takich jak: „Proszę wymienić swoje wady i zalety”, „Jakie są Twoje zainteresowania?”, „Jakie są Twoje mocne i słabe strony” itp.

Pytania o oczekiwania finansowe

Na końcu każdej rozmowy powinno paść pytanie o nasze oczekiwania finansowe. Niewiele osób potrafi na nie odpowiedzieć, dlatego wcześniej sprawdźmy, jakie jest średnie wynagrodzenie na danym stanowisku.  Weźmy pod uwagę też nasze doświadczenie i na tej  podstawie powiedzmy jaka stawka będzie dla nas satysfakcjonująca. Pamiętajmy że jeżeli od razu podamy niską kwotę, później może być nam trudno zdobyć podwyżkę. To samo dotyczy żądania od razu bardzo wysokiej kwoty, ponieważ mimo naszych kompetencji pracodawcy bardzo często szukają jak najtańszych pracowników, a taka stawka nas od razu zdyskwalifikuje. O tym jak się przygotować do rekrutacji w czasie pandemii przeczytamy w artykule: https://www.24opole.pl/38873,Rekrutacja_w_czasie_pandemii._Jak_sie_przygotowac,wiadomosc.html.

Leave a Reply

Required fields are marked *