Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych – co warto o nim wiedzieć?

16 sie, 2022 0 comments
pexels andrea piacquadio 3881181
redakcja serwisu redakcja serwisu

Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych to badanie, które może być pomocne w wielu przypadkach. Oto, co powinieneś o nim wiedzieć.

Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych – kiedy jest ono wykonywane?

Obecne zaawansowanie technologii rentgenowskich pozwala na naprawdę dokładne i bezinwazyjne skanowanie naszego ciała, w szczególności tkanej twardych, w poszukiwaniu niepożądanych zmian i w celu poznania obecnego stanu zdrowia pacjenta. W stomatologii technologia rentgenowska jest naprawdę mocno zaawansowana, o czym naprawdę wiele mówi fakt, że możemy sprawdzać kondycję na przykład… stawów. Właśnie po to wykonywany jest na przykład taki zabieg, jak zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych w Poznaniu. Możemy wymienić kilka sytuacji, w których wykonanie takiego badania jest wręcz wskazane. Oczywiście trzeba to zrobić w przypadku wszelkich stanów zapalnych i zwyrodnień w stawie, a także w przypadku złamań żuchwy lub wyrostka zębodołowego. Taki skan wykorzystywany jest również szeroko w ortodoncji oraz protetyce.

Jaki typ rentgena wykorzystuje się do wykonywanie zdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych?

W przypadku takiego badania, jak zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych, nie możemy mówić o konkretnym badaniu skupionym tylko i wyłącznie na tych miejscach. W celu dokładnego zbadania tychże stawów wykonuje się bowiem panoramiczne zdjęcia zębów w Poznaniu.  Na takich właśnie obrazach jesteśmy bowiem w stanie znaleźć nie tylko zęby, ale również wszystko co ich otacza, na czele z żuchwą, szczęką oraz właśnie stawami skroniowo-żuchwowymi.

Nie każda klinika wykona dla ciebie zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych – miej to na uwadze!

Niestety wykonanie zdjęcia stawów skroniowo-żuchwowych wymaga odpowiednich urządzeń, których niektóre gabinety stomatologiczne nie są w stanie zapewnić. Z tego też względu w sytuacji, gdy konieczne jest wykonanie takiego badania, najlepiej jest zawczasu sprawdzić kliniki w naszej okolicy, które posiadają odpowiednią do tego infrastrukturę.

Leave a Reply

Required fields are marked *