Alternatywą dla zwykłego joggingu są coraz popularniejsze biegi na orientację. Stanowią one połączenie wysiłku fizycznego z intelektualnym i są świetnym sposobem aktywnego wypoczynku. Sport ten wymaga nie tylko doskonałej kondycji fizycznej, ale też psychicznej wytrzymałości oraz umiejętności posługiwania się mapą i kompasem.
Na czym polegają biegi na orientację?
Biegi na orientację wywodzą się ze Skandynawii, a pierwsza tego typu rywalizacja miała miejsce pod koniec XIX wieku. Upraszczając – są to zawody, w których biegacz ma za zadanie pokonanie wyznaczonej trasy w możliwie najkrótszym czasie, korzystając przy tym z kompasu i mapy. Trasa biegu jest oznaczona przez specjalne punkty kontrolne, naniesione na mapie. Mapy do biegów na orientację (najczęściej w skali 1:10 000) są dużo bardziej szczegółowe niż typowa mapa topograficzna. Zawiera m.in. informację o przebieżności lasu. W każdym punkcie kontrolnym zawodnicy muszą potwierdzić swoją obecność przy użyciu karty startowej lub specjalnego chipu. A kolejność w której powinny być osiągane, jest nieprzypadkowa – wyznacza ona trasę biegu.
Dres nie wystarczy
Strój biegacza na orientację powinien być wygodny, a jednocześnie solidny i dopasowany do zmieniającej się pogody. Podstawę stanowią oczywiście buty przystosowane do biegania po zróżnicowanych terenach, gdyż trasy biegowe często obejmują obszary skaliste, strumienie, zabłocone drogi, itp. Poza tym dobrym rozwiązaniem będą leginsy do biegania, koszulka z szybkoschnącego materiału, softshell i spodnie kompresyjne. Warto też mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, bo nie wiadomo kiedy zacznie padać. Cały zestaw można skompletować np. w Decathlonie.
Gdzie schować mapę?
Mapa i kompas to najważniejsze atrybuty każdego biegacza na orientację. Dlatego jego wyposażenie nie może się ograniczać tylko do odpowiednio dobranej garderoby. Trzeba je rozszerzyć o inne akcesoria do biegów na orientację. Specjalne pokrowce i mapniki uchronią mapę przed uszkodzeniem. Z pewnością przyda się nerka biegowa lub niewielki plecak, zdolne pomieścić bidon z wodą, energetyczną przekąska lub okrycie przeciwdeszczowe. Bieg nie zawsze kończy się przed zapadnięciem zmroku dlatego istotne jest by zaopatrzyć się w elementy odblaskowe i latarkę czołówkę. Jeżeli chodzi o kompasy do biegów na orientację, dostępne są dwa typy: kompasy kciukowe (zakładane na kciuk) i płytkowe (na sznurku, a zawodnik trzyma go w dłoni). Przy wyborze należy kierować się jakością sprzętu – odczytywanie kierunku powinno odbywać się szybko i bez problemów. Tak wyposażonym – można ruszać na trasę.
Mimo, że bieganie na orientacje wydaje się być sportem bardzo wymagającym, jest świetnym sposobem spędzania czasu nawet dla dzieci. Właściwie każdy może spróbować tu swoich sił. Biegając na orientacje zyskuje się wszechstronny rozwój, jednocześnie dobrze się bawiąc. Przy okazji można zdobyć wiele cennych umiejętności takich jaki zdolność podejmowania decyzji, analizowanie faktów czy orientacja w terenie, a przy tym podnieść swoją samoocenę i poczucie własnej wartości.