Plac budowy to widok dość powszechny, który wydaje się niekompletny bez obecności rusztowania. Konstrukcja ta okazuje się niezbędna podczas przeprowadzania prac na wysokościach, których w czasie budowy i wykańczania budynku mieszkalnego nie brakuje. Przestrzeganie wszelkich środków ostrożności na budowie jest niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa wszystkich jej pracowników, a szczególnie tych oddelegowanych do pracy na rusztowaniu. Zatem jak jeszcze lepiej zadbać o odpowiednie warunki do robót na wysokościach?
-
-
Bezpieczeństwo na rusztowaniu: stabilna podstawa
-
Proces montażu rusztowania w większości przypadków okazuje się kluczowy dla stabilności całej konstrukcji, co automatycznie przekłada się na poziom bezpieczeństwa osób z niego korzystających. Rusztowanie ramowe powinno być usytuowane na równym podłożu tak, aby wszystkie jego elementy mogły być odpowiednio przymocowane do podstawy. Podstawianie desek czy cegieł to dość powszechna praktyka, która stanowi pogwałcenie podstawowych zasad BHP. Rusztowanie powinno być podparte segmentami o jednolitej strukturze tak, aby konstrukcja była niewrażliwa na szkodliwe czynniki geologiczne.
-
-
Bezpieczeństwo na rusztowaniu: stan techniczny rusztowania
-
Wypadki mające miejsce na rusztowaniach należą do najgroźniejszych dla zdrowia i życia, dlatego nie należy bagatelizować złego stanu technicznego konstrukcji. Rdzewiejące elementy balustrad czy próchniejące deski przyczyniają się do zwiększenia ryzyka nieszczęśliwych wypadków, których konsekwencje mogą być bardzo poważne. Przed zakupem czy wypożyczeniem rusztowania używanego należy poddać je dokładnym oględzinom, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Zobacz także: https://www.onaidom.pl/jak-przygotowac-sie-do-budowy-domu/
-
-
Bezpieczeństwo na rusztowaniu: odzież ochronna
-
Prace na wysokościach zawsze wiążą się z zagrożeniem życia i zdrowia, nawet w przypadku braku widocznych usterek zamontowanej konstrukcji. Niezwykle ważne jest zachowanie ostrożności przez użytkowników rusztowania ramowego – przede wszystkim należy unikać wykonywania nagłych ruchów oraz pozostawiania zbędnych narzędzi. Fachowiec przebywający na rusztowaniu zobowiązany jest również do zastosowania odzieży i akcesoriów ochronnych zapobiegających przed urazami. Wśród podstawowego wyposażenia można wymienić kask i okulary ochronne, obuwie ze stabilną podeszwą i cholewką, karabińczyk zabezpieczający czy kombinezon, który nie będzie ograniczał swobody ruchów. Należy również pamiętać o ostrożnym obchodzeniu się z ostrymi narzędziami tak, aby nie narazić współpracowników znajdujących się na niższych kondygnacjach konstrukcji.