Co zrobić, aby dziecko nie miało próchnicy?

07 paź, 2020 1 comments
Próchnica u dzieci
redakcja serwisu redakcja serwisu

Każde dziecko chce ładnie wyglądać jak najlepiej. Nie da się ukryć, że uśmiech jest jednym z najważniejszych elementów, który wpływa na postrzeganie osoby przez inne dzieci. Warto więc zadbać o to, aby dziecko miało zdrowe zęby.

Obecnie nawet we własnym zakresie możemy wykonać naprawdę wiele czynności, które pozwolą na to, aby dziecko przez cały okres swojego życia nie miało problemów z zębami oraz cieszyło się szerokim uśmiechem. Oczywiście najlepszym sposobem na uniknięcie próchnicy jest profilaktyka i stosowanie się do jej zasad – codziennie. Robienie wyjątków może sprawić, że jednak zęby dziecka nie będą po pewnym czasie w dobrej kondycji.

Na czym polega profilaktyka u dzieci?

Najważniejszą kwestią jest tu edukacja. To właśnie dzięki niej będziemy mieli możliwość, aby nauczyć dzieci, że dbanie o zęby to najlepsza metoda uniknięcia ubytków i próchnicy. W tym celu warto stosować bajki edukacyjne, piosenki, gry, zabawki. Z pomocą przychodzi tu również Internet. W ramach profilaktyki warto również regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, aby specjalista mógł dokonać oględzin zębów. Takie działanie sprawi, że stomatolog lub ortodonta szybko podejmie odpowiednie działanie.

Jednocześnie w domu powinniśmy sprawić, że dziecko będzie regularnie czyściło zęby, stosowało nici stomatologiczne.

Zobacz także: https://somagazyn.pl/3-najwazniejsze-kwestie-w-profilaktyce-zebow-mlecznych/

Brak słodyczy jest zbawienny

Choć wiadomo, że nie unikniemy słodyczy w menu dzieci to możemy próbować je w maksymalnym stopniu ograniczyć. To właśnie one w dużej mierze odpowiadają za to, że zęby tracą swoje pierwotne właściwości. Szczególnie groźne są wszystkie słodycze, które przylegają do powierzchni zębów, a wiec czekolada, żelki, lepkie ciastka na bazie masy. Zamiast takich słodyczy można wybrać takie, które nie zawierają cukru. Takie słodycze można kupić praktycznie we wszystkich sklepach, nie wspominając o marketach.

Ograniczenie produktów, które są wysoko przetworzone

Zdrowa dieta, bogata w warzywa i owoce, a także produkty pochodzenia naturalnego to dla zębów oraz dziąseł idealne rozwiązanie. Na pewno dzięki odpowiedniej diecie dziecko przez bardzo długi czas będzie mogło unikać problemów z zębami i cieszyć się pięknym uśmiechem.

Leave a Reply

Required fields are marked *

Comments