Chłodnica oleju z wentylatorem — do czego się ją wykorzystuje?

16 sty, 2023 0 comments
chlodnica oleju
redakcja serwisu redakcja serwisu

Chłodnica oleju to jeden z elementów układu hydraulicznego, w którym ogromną rolę odgrywa ciśnienie i zastosowanie cieczy. Mowa tu zazwyczaj o oleju, który zmniejsza tarcie poszczególnych elementów układu, przyczyniając się tym samym do zwiększenia sprawności ich działania, zmniejszenia ich zużycia, nadmiernej eksploatacji, co prowadzi do awarii. W jakich urządzeniach i pojazdach korzysta się z chłodnicy oleju?

Które pojazdy wykorzystują chłodnicę oleju?

Chłodnica oleju z wentylatorem jest podstawowym elementem wyposażenia układu hydraulicznego samochodów. Jeśli zatem jesteś właścicielem osobówki, możesz być pewien, że również w Twoim pojeździe znajduje się wspomniany komponent. Jest on również elementem montowanym w maszynach rolniczych, które swoje funkcjonowanie opierają o hydraulikę siłową. Należy także wspomnieć o maszynach przemysłowych i budowlanych, które jako ciężki sprzęt narażony na dużą eksploatację także potrzebuje chłodnicy oleju. Wbrew pozorom komponent ten jest także częścią maszyn wykorzystywanych w górnictwie. Zróżnicowanie zastosowania chłodnicy jest powodem, dla którego powstaje bardzo wiele modeli wspomnianego komponentu, a dobór optymalnego warunkuje dalsze prawidłowe działanie całego układu. To jeden z powodów, dlaczego przy wyborze warto skorzystać z pomocy i doradztwa profesjonalisty w tym fachu.

Zastosowanie pomp hydraulicznych

W układzie hydraulicznym równie istotną rolę odgrywają pompy hydrauliczne. Dzięki nim działanie urządzeń i maszyn w tartakach, przy wycince drzew, pracach budowlanych, takich jak np. budowa dróg, dochodzi do wytworzenia energii hydraulicznej z dostarczonej do układu za pośrednictwem silnika energii mechanicznej. W zależności od tego, jaka technologia stanowi podstawę do wyprodukowania danej tego urządzenia, można wyróżnić pompy zębate, tłoczkowe, łopatkowe i śrubowe. Również w tym przypadku dobór kompatybilnego komponentu jest kluczowy w prawidłowym działaniu rządzenia, maszyny lub pojazdu.

Leave a Reply

Required fields are marked *