Jak sprzątać, aby nie odczuwać zmęczenia, lecz przyjemność?

22 wrz, 2022 0 comments
sprzatnie
redakcja serwisu redakcja serwisu

Większość z nas nie rozpatruje sprzątania w kontekście czynności, które w jakikolwiek sposób mogłyby sprawiać przyjemność. Tymczasem okazuje się, że porządkowanie mieszkanie nie musi być jedynie przykrym obowiązkiem – wystarczy tylko odpowiednie podejście oraz przygotowanie do pracy. Jak sprawić, aby sprzątanie było przyjemnością?

Odpowiedni podział obowiązków

W cotygodniowe porządki powinni być zaangażowani wszyscy domownicy – nawet dzieci. Każdy powinien mieć wyznaczone konkretne czynności do wykonania, na miarę swoich możliwości. Najtrudniej jest bowiem samodzielnie posprzątać całe mieszkanie, natomiast mając pomocników zadanie to okazuje się o wiele prostsze i mniej czasochłonne. Planując podział obowiązków, zastanówmy się również, kiedy właściwie weźmiemy się za sprzątanie? Niektórzy robią to po pracy, jednak pamiętajmy, że to właśnie wtedy odczuwamy największe zmęczenie, zatem nie jesteśmy efektywni. Warto więc poświęcić część wolnego dnia na czynności porządkowe – jeśli wszyscy członkowie rodziny wezmą się do pracy, to sprzątanie nie powinno zając więcej, niż 3-4 godziny.

Dobór właściwego sprzętu i środków czystości

Kolejnymi pomocnikami w sprzątaniu będą odpowiednio dobrane środki czystości oraz sprzęt, który wykona za nas pewną część pracy. Pamiętajmy, aby chemię dobierać zawsze do powierzchni, którą będziemy czyścić. Nie używajmy środków uniwersalnych – są mało efektywne, a dodatkowo mogą pozostawiać na niektórych materiałach zabrudzenia czy smugi, które trudno usunąć. Stosując konkretny produkt, zawsze postępujmy zgodnie ze wskazówkami producenta. Wyposażmy się również w ściereczki z mikrofibry oraz drobne patyczki czy szczoteczki, dzięki którym dotrzemy nawet do trudno dostępnych miejsc. W porządkowaniu mieszkania pomoże nam też odpowiedni sprzęt. Postawmy przede wszystkim na efektywny odkurzacz. Polecamy na portalu kcynia24.pl super wpis poradnikowy Jak sprawić, aby sprzątanie stało się przyjemnością? Tam też można dowiedzieć się więcej na temat doboru właściwego odkurzacza. Pamiętajmy, że musi być on dopasowany do naszych potrzeb – inny odkurzacz przyda się właścicielom zwierząt domowych, inny alergikom. Ważnym akcesorium wspomagającym sprzątanie jest mop. Niektóre odkurzacze posiadają funkcję mopowania, jednak jeśli nie jesteśmy właścicielami takiego właśnie modelu, powinniśmy wyposażyć się w wysokiej klasy mop, który pozwoli utrzymać w czystości podłogę. Ważne jest tutaj przede wszystkim odsączenie włókien z nadmiaru wody, który może być szkodliwy dla naszej podłogi.

Regularność kluczem do sukcesu

Sprzątanie może stać się przyjemnością, o ile tylko będzie wykonywać poszczególne prace regularnie. Jeśli w danym momencie musimy poradzić sobie z naprawdę sporymi zabrudzeniami, to trudno o pozytywne podejście do tematu. Dlatego też warto wykonywać większe porządki raz w tygodniu. Mowa o ścieraniu kurzu, pozbywaniu się zabrudzeń z mebli czy myciu podłogi. Właściciele zwierząt domowych czy rodzice małych dzieci powinni sprzątać nieco częściej. Pamiętajmy też, aby od razu usuwać plamy z kawy, soku czy sosu – z zaschniętymi będzie nam bardzo trudno walczyć. Regularnie przemywajmy blaty kuchenne oraz stół, przy którym spożywamy posiłki – dzięki temu stworzymy wrażenie uporządkowanej przestrzeni w naszym mieszkaniu. Oczywiście, raz na jakiś czas będziemy musieli poradzić sobie z większymi porządkami, jednak te warto odpowiednio rozplanować, dzieląc się obowiązkami. Postarajmy się nie wykonywać wszystkich czynności w jednym dniu – większe porządki dobrze podzielić na kilka partii.

Leave a Reply

Required fields are marked *