Łuszczyca głowy jest chorobą autoimmunologiczną, często bagatelizowaną przez chorych. Organizm zaczyna sam atakować skórę, co prowadzi do stanów zapalnych w okolicach głowy. Ogromny wpływ na chorobę ma podłoże genetyczne. Jeśli ktoś z członków rodziny chorował na łuszczycę, dużym prawdopodobieństwem jest, że kiedyś też nas dopadnie. Łuszczyca skóry głowy nie jest zakaźna, więc nie musimy się martwić, że przeniesiemy ją korzystając z tego samego ręcznika, grzebienia czy pościeli. Najczęściej chorują na nią młodzi ludzie, rzadziej dzieci.
Co wpływa na pojawienie się łuszczycy?
Najważniejszym czynnikiem kierującym pojawienie się choroby jest przede wszystkim uwarunkowanie genetyczne. Łuszczyca na głowie występuje często u osób ze zmianami hormonalnymi, w ciągłym stresie. Może pokazać się również u osób, które przeszły uraz, infekcje, przyjmowały leki lub u kobiet w ciąży.
Najczęstszymi lekami, po których zażyciu może pojawić się łuszczyca są m.in.:
- leki przeciwzapalne stosowane bardzo często przy gorączkach i wszelkiego rodzaju bólach,
- lekarstwa podawane przy leczeniu malarii,
- beta-blokery podawane osobom z nadciśnieniem tętniczym, z zaburzeniami rytmu serca czy z chorobą wieńcową,
- węglan litu stosowany w leczeniu chorób afektywnych.
Zobacz też: https://www.rp.pl/Zdrowy-styl-zycia/210429848-Psorisel–szampon-i-dermokosmetyki-do-skory-z-luszczyca.html
Łuszczyca skóry głowy – objawy i leczenie
Łuszczyca może być często mylona z łupieżem bądź łojotokowym zapaleniem skóry głowy. Zmiany na skórze głowy pokryte są łuskami, a chora skóra może swędzieć i jest sucha. Niestety, choroba dość często prowadzi do sporadycznego wypadania włosów. Zmiany skórne mogą pojawić się zarówno na głowie, jak i w obrębie szyi, uszu i na czole. Łuszczyca we włosach wcale nie jest chorobą łatwą do wyleczenia. Niestety, aby uzyskać pożądane efekty należy starannie i cierpliwie przyłożyć się do leczenia. Najważniejszym etapem leczenia jest złuszczanie skóry głowy, stosując leki na bazie siarki, mocznika i kwasu salicylowego. Kolejnym etapem jest wprowadzenie do leczenia preparatów hamujących stan zapalny skóry głowy.
Pielęgnacja skóry głowy:
- należy używać sprawdzonych, łagodnych środków do mycia głowy,
- unikać drapania skóry w obrębie głowy, co prowadziłoby do uszkodzenia skóry i nasilania zmian zapalnych,
- zdrowo się odżywiać, unikać wszelkiego rodzaju używek,
- myć regularnie szczotkę do włosów, stosować taką z zaokrąglonymi ząbkami, aby nie podrażnić skóry, delikatnie rozczesywać włosy.
Domowe sposoby zwalczania łuszczycy na głowie
Bardzo ważnym czynnikiem redukującym wszystkie zmiany powstałe na skutek łuszczycy jest zachowanie odpowiedniej diety, bogatej w witaminę E, produkty zawierające kwasy omega 3 i witaminę D. Należy unikać produktów mlecznych, ostrych przypraw, smażonego i tłustego mięsa oraz tłuszczów zwierzęcych. Na skórę głowy dobrze stosować odżywcze maseczki na bazie: octu winnego, soli z Morza Martwego, aloesu czy wywaru z liści kapusty. Oprócz okładów i stosowania diety bardzo ważne jest również panowanie nad stresem, unikanie używek i korzystanie z kąpieli słonecznych.
Łuszczyca skóry głowy nie musi być wcale wstydliwą chorobą. Wystarczy stosować się do zaleceń, aby szybko i skutecznie pozbyć się choroby. Stosując odpowiednie szampony i preparaty, nakładając maseczki bogate w witaminy, unikając stresu i używek, możemy zredukować swędzenie i łuszczenie się skóry głowy w szybkim czasie. Pamiętajmy, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, dlatego przebywając z innymi przed, w trakcie czy po leczeniu, nie musimy martwić się o zdrowie najbliższych. Wystarczy trochę cierpliwości, a choroba zniknie szybciej niż przypuszczaliśmy.