Pupilki domowe na zasadzie członka rodziny

06 gru, 2019 0 comments
Zwierzęta w domu
redakcja serwisu redakcja serwisu

Ludzie uwielbiają otaczać się zwierzętami i to nie tylko wtedy, gdy są rolnikami. Miłość do zwierząt nie ma nic wspólnego z ich hodowlą. Wielu mieszkańców wsi i miast posiada zwierzęta tylko dla przyjemności. Dlatego, bo są wiernym i oddanym towarzyszem człowieka, gdy dokucza samotność. Dlatego, że są przyjacielem, który nigdy nie zdradzi. Wreszcie dlatego, że się kocha zwierzęta. I one kochają człowieka bardzo mocno i bezwarunkowo.

Zwierzęta domowe

Zwierzęta mają ogromnie pozytywny wpływ na człowieka. Potrzebne są ludziom samotnym i ludziom chorym. Niezbędne są przy wychowywaniu dziecka, a także w rodzinie nie posiadającej dzieci.

Zwierzęta odkrywają naszą wrażliwość i naszą wrodzoną dobroć. W ich obecności czujemy się miło i bezpiecznie. Kontakt ze zwierzęciem np. pogłaskanie go, podrapanie, czy przytulenie uspakaja nas, obniża ciśnienie krwi, łagodzi stany lękowe, poprawia nastrój. Człowiek w kontakcie ze zwierzęciem zapomina, o swoich dolegliwościach i kłopotach.

Z prowadzonych na świecie sondaży wynika, że najczęściej spotykanym zwierzęciem, które towarzyszy nam na co dzień i posiada status członka rodziny jest pies i kot.

Pies był zwierzęciem towarzyszącym już człowiekowi pierwotnemu, który prowadził koczowniczy tryb życia. I w związku z tym pies uznawany jest za pierwsze udomowione zwierzę na świecie. Oczywiście w naszych domach goszczą i inne zwierzęta. Czasem są to rybki lub chomik. Albo kanarek, kaczuszka, królik, jeż, żółw, małpka, czy świnka wietnamska.

Na domowe zwierzę przelewamy swoje uczucia, dbamy o nie, martwimy się i leczymy gdy choruje. A ono odpłaca się nam sercem i przywiązaniem. Czasem bawi i rozśmiesza. Innym razem broni i pomaga. I dobrze przez nas traktowane czuje się szczęśliwe. Co widać po jego szczerym uśmiechu. Bo wszystkie zwierzęta się uśmiechają, gdy jest im dobrze i gdy czują się szczęśliwe.

Pies jest niekwestionowanym liderem w rankingu na najlepszego przyjaciela człowieka. Lecz u psa tak samo, jak u wszystkich innych zwierząt czasem może pojawić się agresja w stosunku do opiekuna. Dzieje się tak, gdy za bardzo chcemy ingerować w życie zwierzęcia. Tu przykładem agresywnego zachowania może być agresywne reakcja psa w obecności suki mającej cieczkę. Lub wtedy, gdy ktoś stosuje przemoc i bije swoje zwierzę. Albo wtedy, gdy jest chore, a my dotykamy je zbyt mocno w bolące miejsce. Czy, gdy jest głodne, a my próbujemy odebrać mu pożywienie. Przykładów jest wiele. Ale prawie zawsze winny temu jest właściciel pupila. To on zazwyczaj odpowiada za agresywne zachowanie swojego zwierzęcia.

Ale bywa i tak, że winna jest genetyka. Czyli posiadanie psa z tak zwanej agresywnej rasy. Pies z takiej rasy posiada wrodzoną agresję, która może ujawnić się nawet na przyjacielu, jeżeli ten nie dostosuje się do oczekiwań jego psiej natury. Dlatego lepiej nie posiadać w domu psa takiej rasy. A zwłaszcza wtedy, gdy w domu są dzieci lub osoby chore nerwowo.

Uważa się, że najgroźniejszymi psami na świecie jest pit bull terier i rottweiler. Psy tej rasy są dość popularne w Polsce, choć jak czytaliśmy wyżej niebezpieczne. Posiadają one skłonność do przewodzenia i dominacji. Są agresywne w stosunku do intruzów. Mogą być także agresywne nawet w stosunku do właściciela, gdy ten wprowadzi psa w błąd. Walka z takimi agresywnymi psami nie jest łatwa zwłaszcza, gdy są w sforze. A dwa psy, to już choć niewielka, ale już sfora.

Leave a Reply

Required fields are marked *