Rzeczoznawca nieruchomości – czym się zajmuje?

25 lip, 2022 0 comments
wyceny nieruchomosci
redakcja serwisu redakcja serwisu

Polski rynek nieruchomości jest aktualnie bardzo spory i z każdym rokiem dynamicznie się rozwija. Dlatego znajdziemy w naszym kraju wielu rzeczoznawców nieruchomości. Kim jest taka osoba, co należy do jej obowiązków i kiedy może się okazać potrzebne skorzystanie z jej usług?

Gdzie znaleźć rzeczoznawcę nieruchomości?

Gdy potrzebny jest rzeczoznawca nieruchomości w Warszawie to najprostszym sposobem na znalezienie go będzie oczywiście użycie internetu. Reklamują się oni bowiem przede wszystkim w sieci z racji na mniejszy budżet na reklamę, który znacznie utrudnia reklamowanie się w przestrzeni publicznej na billboardach, czy też tablicach z ogłoszeniami.

Aby znaleźć rzeczoznawcę, który zajmuje się tym co nas interesuje w wyszukiwarkę można wpisać frazę taką jak na przykład „wycena domu w Warszawie”. W ten sposób z pewnością znajdziemy rzeczoznawcę, który wykonuje poszukiwane przez nas usługi.

Co należy do obowiązków rzeczoznawcy nieruchomości

Każdy rzeczoznawca nieruchomości, który posiada uprawnienia do wykonywania tego zawodu ma szereg obowiązków, które musi wypełniać. Podstawowy to doskonalenie siebie i swych kwalifikacji zawodowych. Musi on uczęszczać na przeróżne szkolenia, a do tego dokumentować to. Dokumentację, która o tym świadczy do tego musi on przechowywać przez co najmniej 5 lat.

Oprócz tego obowiązki rzeczoznawcy to zachowanie zasady poufności, czyli dotrzymanie tajemnicy zawodowej oraz bezstronności, która polega na pełnym obiektywizmie podczas swojej pracy. Nie można oczywiście zapomnieć o tym, że musi on sporządzać dokumentację taką jak operaty szacunkowe.

Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy nieruchomości?

Usługi rzeczoznawcy nieruchomości mogą być potrzebne, a w zasadzie są konieczne gdy chcemy wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie. Bank oczekuje wtedy bowiem operatu szacunkowego, który pozwoli mu poznać wartość nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem spłaty zobowiązań z tytułu kredytu hipotecznego.

Leave a Reply

Required fields are marked *