5 łatwych oszczędności w budżecie domowym

11 gru, 2019 0 comments
Poprawa budżetu domowego
redakcja serwisu redakcja serwisu

Teoretycznie każdy wie, że oszczędzanie jest pewną koniecznością. Mamy świadomość, jak trudno będzie nam wyjąć z kieszeni pieniądze i opłacić wyjazd wakacyjny, wiemy, że trzeba odłożyć na ubezpieczenie auta, a w praktyce niestety… Nie mam z czego oszczędzać. To chyba najczęstsza wymówka, jaką słyszymy.

Zrób przegląd swoich opłat stałych

To jasne, że musimy płacić czynsz za mieszkanie, opłacać dostawców mediów i usług. Możemy jednak sprawdzić, czy na pewno nie przepłacamy. Wielu z nas nawet nie pamięta, kiedy mijają terminy kolejnych umów na abonamenty telefoniczne czy telewizję. Warto przeznaczyć jedną szufladę w domu i trzymać w niej wszystkie umowy, a raz na pół roku dokonywać przeglądu, sprawdzając, czy z którejś umowy nie zrezygnować lub nie negocjować warunków.

Planowanie wydatków

Przynajmniej raz w roku, zrób plan wydatków. Wiesz, że jest grupa opłat, które musisz zrealizować, takich jak zakupy odzieży czy płatności ubezpieczeń. Jesteś w stanie podliczyć te koszty, przynajmniej orientacyjnie. Potem już nic prostszego. Wyliczona kwotę sumujesz, dzielisz przez 12 i otrzymujesz kwotę, którą musisz odkładać miesięcznie. To działanie pozwoli Ci, na unikniecie zadłużania się, szczególnie wspomagania kosztownymi chwilówkami.

Zmiana sposobu transportu

Nie jest tajemnicą, że utrzymanie auta jest wyjątkowo kosztowne. Oprócz kosztów regularnie ponoszonych na paliwo dochodzą koszty ubezpieczeń, drobnych napraw amortyzacyjnych czy choćby sezonowa wymiana opon. Tymczasem wiele rodzin i to wcale nie najbogatszych utrzymuje dwa auta, a przy dorosłym dziecku nawet trzy. Wystarczy przesiąść się na rower, żeby zobaczyć wpływy do portfela i zyski dla zdrowia.

Zdrowa dieta i planowanie zakupów spożywczych

Jest więcej niż pewne, ze jeśli udasz się na zakupy bez listy, kupisz zdecydowanie więcej niż potrzeba. Niestety, mimo wszelkich znanych i rozpowszechnianych statystyk wciąż marnujemy za dużo jedzenia. Ogromne ilości żywności lądują w koszach, szkodząc nie tylko środowisku, ale tez naszym portfelom. Zaplanowanie menu i rozsądne kupowanie, według tygodniowego planu posiłków to znaczące oszczędności. Jesteśmy także mistrzami w kupowaniu suplementów, a rynek farmaceutyczny w Polsce nieustannie rośnie w siłę. Wystarczy wpleść do naszego programu żywieniowego zdrowe i sezonowe warzywa i owoce, aby pozbyć się niepotrzebnych i kosztownych tabletek.

Przeglądnie garderoby

Jeśli unikniemy niepotrzebnych zakupów odzieżowych, które służą tylko i wyłącznie poprawie nastroju czy zagospodarowaniu wolnego czasu z pewnością sporo zaoszczędzimy. Wiele ubrań można wymienić ze znajomymi, odsprzedać czy samemu zapatrzyć się w odzież używaną. Ponownie, pomożemy i portfelowi i środowisku.

Leave a Reply

Required fields are marked *