Egzema to choroba skóry, która może być wywołana przez różnorodne czynniki. Objawy tego schorzenia mogą być uciążliwe, a co więcej są nieestetyczne. Zmiany, które pojawiają się na skórze przy egzemie przybierają bardzo widoczną formę. Jeżeli cierpisz na egzemę, koniecznie dowiedź się, jak możesz poradzić sobie z tym schorzeniem. Przekonaj się również, jak wygląda egzema i kiedy ona powstaje.
Czym jest egzema?
Egzema jest potocznie nazywana wypryskiem, a więc stanem zapalnym, który pojawia się na powierzchni warstw skóry, który pojawia się przez wiele różnorodnych czynników. Niezależnie od tego czym jest spowodowana, najczęściej wygląda ona tak samo. Jej pierwszym objawem jest zaczerwienienie, który potem zamienia się w uporczywy świąd skóry. Na powierzchni skóry mogą się również pojawić zmiany, które mogą przypominać białe i małe grudki, które swędzą. W kolejnych etapach choroby, wszystkie zmiany znacząco przybierają na sile, a co więcej obejmują one coraz większe obszary ciała. Przy tym rozwoju egzemy może pojawić się wysięk zapalny. Warto wiedzieć, że egzema może występować u osób dorosłych, a także o bardzo małych dzieci.
Rodzaje egzemy i przyczyny egzemy
Zmiany na skórze, które są spowodowane egzemą mogą pojawić się po wpływem bardzo wielu czynników. Egzema kontaktowa znana jest również pod nazwą kontaktowe zapalenie skóry. Pojawia się ona na skórze zaraz po spotkaniu i kontakcie skóry z alergenem. Umiejscowienie charakterystycznych zmian zależne jest to tego, gdzie alergen zetknął się ze skórą. Najczęściej zmiany chorobowe pokazują się na przedramionach i dłoniach. Inny rodzaj egzemy, to wyprysk atopowy. Jest on również zwany atopowym zapaleniem skóry. Jest to schorzenie, które jest związane z genetycznymi predyspozycjami. Na jego powstawanie nie mają wpływu inne czynniki alergiczne, ale na przykład pokarmy, czy wziewne alergeny.
Jak wygląda leczenie egzemy?
Skuteczne leczenie egzemy może odbyć się jedynie przy doborze odpowiednych leków, a co więcej po rozpoznaniu rodzaju i wykryciu czynnika alergicznego, który jest odpowiedzialny za wywołanie choroby. Jeżeli choroba zostanie zdiagnozowana, to jej leczenie polega na tym, by unikać kontaktu z czynnikiem, który jest alergenem. Warto również wiedzieć, że zmiany na skórze, które związane są z egzemą można leczyć za pomocą maści z dodatkiem kortykosterydów. Jeżeli jednak egzema obejmuje większe obszary ciała, to warto zdecydować się na przyjmowanie leków doustnych, które oparte są na znacznie silniejszych składnikach.