Fakty i mity o witaminie D

06 gru, 2019 0 comments
Rola witaminy D w organizmie
redakcja serwisu redakcja serwisu

O witaminie D zrobiło się głośno kilka lat temu. Telewizja bombarduje nas reklamami kolejnych suplementów z jej dodatkiem. Jak jest naprawdę? Czy jest niezbędna w organizmie? Czy konieczna jest jej suplementacja? Najpierw obalmy kilka mitów, by przedstawić twarde fakty.

Witamina D jest przeznaczona tylko dla niemowląt – mit

Nic bardziej mylnego. Naukowcy od lat nawołują do zwiększenia wit. D w codziennej diecie. Jest ona niezbędna do utrzymania prawidłowej struktury kośćca również u dorosłych.

Witaminy D nie można przedawkować – mit

Jeśli jest ona suplementowana to przy czterokrotnym zwiększeniu dziennej dawki dojdzie do jej przedawkowania. W sposób naturalny nam to nie grozi.

Niemowlęta urodzone w miesiącach letnich nie muszą być suplementowane – mit

Małe dzieci są wyjątkowe narażone na ryzyko krzywicy. Witamina D jest niezbędna, by jej zapobiec.

Dziecko karmione piersią, otrzymuje wit. D od matki i to wystarczy – mit

Niemowlę musi otrzymywać swoją dawkę witamin, mimo iż mama karmiąca przyjmuje ją doustnie.

Teraz kilka faktów.

Rola wit. D jest ogromna

Oprócz zbawiennego wpływu na kształtowanie się kości i zębów, ma również wpływ na przyswajanie wapnia i fosforu. Wspomaga pracę układu nerwowego i mięśniowego. Chroni przed depresją, chorobą Alzheimera, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie trzustki. Ponadto utrzymuje prawidłowy poziom cukru we krwi, dzięki czemu zapobiega zachorowaniom na cukrzycę typu 2.

Źródłem witaminy D są głównie tłuste ryby

Węgorz, łosoś, makrela, śledź. W Polsce jednak spożywa się niewystarczającą ilość ryb. Gdzie jeszcze? Jajka, mleko i jego przetwory, sery dojrzewające, masło, tran. Trzeba dodać, że do prawidłowego przyswojenia witaminy D niezbędny jest tłuszcz. Warto to wziąć pod uwagę przy komponowaniu posiłków.

Suplementacja wit. D jest niezbędna u małych dzieci przez cały rok

Dorośli w zależności od dostarczenia witaminy w pożywieniu oraz od pory roku powinni również uzupełniać jej niedobory. Jakie są normy?

* 400 jednostek u noworodków i niemowlaków do pierwszego roku życia

* 600 – 1000 jednostek dla dzieci w wieku 1 – 2

* 1500 – 2000 u kobiet w ciąży i karmiących

* min. 800 jednostek u dorosłych

Jak widać witamina słońca jest nam potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdrowa dieta nie jest w stanie dostarczyć nam odpowiedniej ilości i niezbędna jest suplementacja witaminy D. Należy jednak pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dawki. W takim wypadku pojawi się osłabienie, utrata apetytu, biegunka, a czasem wymioty.

Leave a Reply

Required fields are marked *