Farby gruntujące – właściwości i zastosowanie

15 lis, 2022 0 comments
pexels polina kovaleva 6109124
redakcja serwisu redakcja serwisu

Przed pomalowaniem ścian w domu lub mieszkaniu, konieczne jest jej zagruntowanie. Do tego celu używane są farby gruntujące o specyficznych właściwościach. Dlaczego tak ważny jest dobór ich odpowiednich rodzajów i do jakich celów się je jeszcze stosuje? Podpowiadamy.

Czym są farby gruntujące i jakie mają właściwości?

Farby gruntujące zawierają w sobie specjalne substancje, które pozwalają wzmocnić zewnętrzną powierzchnię ściany. Poprawiają także jej przyczepność oraz pozwalają ujednolicić jej kolor. Dzięki temu można na taką ścianę bezpiecznie nałożyć wybraną farbę bez ryzyka powstawania tam przebarwień i pustych przestrzeni.

Po farby gruntujące sięgają osoby, które chcą oszczędnie malować. Po zagruntowaniu ściany można ją pomalować tylko raz. Można dzięki temu otrzymać doskonałe krycie bez większego wysiłku.

Przy wyborze konkretnej farby gruntującej należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które określają jej właściwości. Duże znaczenie ma zwłaszcza wydajność, a więc to ile będzie potrzebne farby na jeden metr kwadratowy powierzchni ściany. Konieczne jest także sprawdzenie czasu schnięcia oraz lepkości. Ta ostatnia właściwość określa to jak długo farba jest w stanie pozostać na ścianie.

Gdzie stosuje się farby gruntujące?

Dla osób, które chcą skutecznie zamalować ściany, dostępne są zarówno farby gruntujące, jak i standardowy grunt. Ten drugi preparat zalecany jest głównie w przypadku starych i zniszczonych ścian. Zwłaszcza tych, które ze względu na małą spoistość ulegają kruszeniu. Grunt zawiera w sobie substancje, które silniej wiążą cząstki podłoża, ponieważ ma w swoim składzie roztwory pochodzenia żywicznego.

Do standardowych zastosowań sięga się głównie po wysokiej jakości farby gruntujące. Ich ogromną zaletą w porównaniu do gruntu, jest łatwość ich nakładania i to niezależnie od struktury ściany. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na farby gruntujące lateksowe, które doskonale chronią jej powierzchnię przed szkodliwym działaniem wilgoci. Każda dobra hurtownia chemii budowlanej ma takie produkty w swojej ofercie.

Leave a Reply

Required fields are marked *