Wykładziny PCV – praktyczne, ładne i znowu modne

11 gru, 2019 0 comments
Wykładziny PCV
redakcja serwisu redakcja serwisu

Dziś już nikt nie kojarzy ich z podłogą zaniedbanego biura. Wyróżniają się znakomitą jakością i atrakcyjnym wzornictwem. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji wykładziny PCV zyskały nowy blask. To znakomite pokrycie podłóg do szpitali czy szkół, ale także do naszych domów, zwłaszcza jeśli domownicy zmagają się z alergiami. Nie bez znaczenia jest również cena takiej podłogi – dużo niższa niż posadzki z drewna czy ceramiki.

Odporne, łatwe do utrzymania w czystości i bezpieczne

Wykładziny PCV wytwarzane są z miękkiego, przyjemnego w dotyku winylu. To materiał, który naprawdę wiele wytrzyma – jest odporny na brud, ścieranie, wilgoć. Dlatego właśnie sprawdza się w newralgicznych pomieszczeniach, takich jak kuchnia, łazienka czy przedpokój. Nie nasiąka wodą, nie ściera się, a jego właściwości amortyzacyjne chronią przed upadkiem.

Wykładzina PCV nie wchłania również kurzu ani żadnych mikroorganizmów, więc nie mnożą się w niej bakterie czy grzyby. Dlatego właśnie ten rodzaj podłóg sprawdza się wnętrzach, w których przebywają alergicy, astmatycy i wszyscy, którzy zmagają się z uczuleniami. Stąd jest to najbezpieczniejszy materiał do pokrycia podłóg w szpitalach, klinikach, ośrodkach zdrowia, a także żłobkach, przedszkolach czy szkołach.

Nowoczesna technologia i atrakcyjny design

Przywykliśmy sądzić, że wykładziny PCV to mało atrakcyjny rodzaj pokrycia podłogi, ale to już nieprawda. Technologia produkcji winylu jest bardzo rozwinęta, a jej efektem są wysoko wyspecjalizowane produkty. Na rynku mamy więc dobrze znane wykładziny homogeniczne, składające się z jednej albo kilku warstw w tym samym kolorze i składzie. Ale są także produkty heterogeniczne, czyli wykładziny złożone z wielu rozmaitych warstw – dekoracyjnej, użytkowej, nośnej i innych. Mają one rozmaite, specjalistyczne atuty – jedne szczególnie dobrze tłumią hałas, inne są wyjątkowo wytrzymałe, a jeszcze inne odporne na wilgoć. Warto te wyspecjalizowane produkty dobierać do konkretnych pomieszczeń mieszkania. I tak w łazience sprawdzi się wykładzina PCV z dodatkową warstwą antypoślizgową albo odporną na działanie detergentów. Z kolei do kuchni czy przedpokoju, a więc miejsc intensywnie eksploatowanych, warto wybierać produkty z podwyższoną wytrzymałością na ścieranie.

Wielowarstwowe wykładziny PCV imponują jakością, ale także zachwycają estetyką. Są barwione na rozmaite wzory, udanie naśladują drewno, płytki, kamień czy marmur. Projektanci mają na winyl mnóstwo nowych pomysłów, zatapiając w nim kolorowe szkiełka, płytki, granulki, czasem nawet rośliny. W efekcie powstają niezwykle oryginalne produkty, chętnie wykorzystywane przez architektów wnętrz, tworzących niesztampowe, designerskie przestrzenie.

Łatwe układanie wykładziny PCV

Możemy wybrać wykładzinę z rolki lub w formie płytek. Jedną i drugą łatwo ułożyć, nawet bez pomocy fachowca. Podłoże wcale nie musi być bez skazy, może mieć drobne pęknięcia, wybrzuszenia czy ubytki. Winyl idealnie ukryje stare, popękane płytki czy nierówną wylewkę. Wykładzinę z rolki przycinamy na odpowiedni rozmiar i mocujemy z użyciem dwustronnej taśmy klejącej albo kleju. Z kolei płytki układamy zaczynając od środka podłogi i czterech kawałków, zestawionych w kwadrat, kontynuując następnie ich układanie na boki. Zwłaszcza wykładzina z płytek może być bardzo atrakcyjna. Można je łatwo przycinać, formować, tworzyć dowolne wzory i niepowtarzalne, oryginalne dekoracje. Jeśli chcemy szybko odnowić czy odmienić wnętrze, winyl będzie materiałem idealnym.

Leave a Reply

Required fields are marked *