Jak wziąć kredyt na budowę domu?

11 gru, 2019 0 comments
Kredyt budowlano-hipoteczny
redakcja serwisu redakcja serwisu

Marzenie o własnym domu to wspólny cel dla wielu osób. Niestety, bardzo rzadko jesteśmy w stanie sfinansować budowę z własnych środków. Nie wiemy także, z jakiej formy kredytu skorzystać – hipoteczny? Jeszcze nie, bo przecież nieruchomości nie ma.

Gotówka? To bardzo kosztowne.

Warto skorzystać z ciekawej oferty, jaka jest kredyt budowlano hipoteczny. Łączy on w sobie dwie opcje; w trakcie realizacji budowy jest kredytem budowlanym, a gdy nasz dom, gotowy będzie do użytkowania, przekształca się w kredyt hipoteczny. Przeznaczenie kredytu nie ulega więc zmianie, natomiast zmianie ulega sposób kredytowania, a co za tym idzie warunki i zabezpieczenie takiego kredytu. Z tej formy kredytu, możemy jednak skorzystać, gdy pewien etap mamy już za sobą. Po pierwsze, co raczej oczywiste, musimy być szczęśliwymi posiadaczami działki budowlanej, uzyskać pozwolenie na budowę, wybrać projekt wraz z opracowanym kosztorysem, dotyczącym całej inwestycji. Nie jest to kredyt, dla osób, które zaczynają „od zera”.

Sam etap gromadzenia dokumentacji wymaga pewnych nakładów finansowych. Poza dokumentacją, związaną ściśle z inwestycją, bank będzie od nas wymagał także dokumentów, koniecznych do zbadania naszej zdolności kredytowej. Zanim zdecydujemy się na kredyt, bardzo dokładnie sprawdźmy umowę. W przeciwieństwie do kredytu konsumenckiego, od którego możemy odstąpić w ciągu 14 dni, kredyt budowlano hipoteczny po podpisaniu umowy staje się wiążący i nie możemy z niego zrezygnować bez kosztów. Musimy też mieć świadomość, że pieniądze na budowę nie zostaną nam wypłacone od razu, a będziemy je otrzymywać w transzach, po zakończeniu poszczególnych etapów budowy. Dlatego bardzo istotny jest kosztorys i harmonogram budowy, będące integralną częścią umowy kredytowej. Warto opracować je wyjątkowo skrupulatnie, ceny poszczególnych prac uzgadniając zgodnie z ceną szacunkową metra kwadratowego domu.

Kredyt  budowlano-hipoteczny

Jeśli zakładamy, że budowa ma kosztować np. 300 tysięcy, kredyt otrzymać możemy w 3 transzach, przy czym każda kolejna zostanie nam wypłacona dopiero po rozliczeniu poprzedniej. Transze mogą być rozliczane na dwa sposoby: na podstawie faktur za materiały budowlane i wynagrodzeń za robociznę lub na podstawie stanu zaawansowania prac według kosztorysu po wykonawczego wraz z dokumentacją fotograficzna. Ta druga metoda zdecydowanie chętniej wybierany jest przez kredytobiorców, którzy samodzielnie lub z pomocą rodziny wykonują prace budowlane. Dodatkową zaletą tego kredytu jest fakt, że jego spłata rozpoczyna się dopiero po jej zakończeniu. W trakcie budowy płacimy tylko raty odsetkowego od wypłaconego w ramach transz kapitału. Wtedy, gdy wydatków jest najwięcej, nie musimy więc przejmować się spłatą kredytu.

Leave a Reply

Required fields are marked *