Stal jest materiałem, którego tematyka jest bardzo obszerna. Istnieją najróżniejsze gatunki stali i sposoby jej obróbki i każdy z nich może sprawdzić się gdzie indziej. Nie mniej jednak stal jest wszechobecna w wielu zakładach produkcyjnych i nie tylko. Z wyrobów takich jak pręty stalowe korzystają przedsiębiorstwa zajmujące się motoryzacją, produkcją, budownictwem, a nawet i lotnictwem. Warto zatem dowiedzieć się co nieco na temat wyrobów ze stali takimi jak pręty walcowane.
Zastosowanie prętów walcowanych
Zależnie od danej firmy, pręty walcowane kwadratowe mogą mieć różne zastosowanie. Trzeba zauważyć, że ten rodzaj prętów sprawdzi się tam, gdzie wymagana jest większa elastyczność, czasami uzyskiwana kosztem mniejszej wytrzymałości. Walcowanie prętów polega na ingerencji w nanostrukturę stalowego elementu. W efekcie produkt zyskuje nowe właściwości, których nie posiadał wcześniej. Można wyróżnić dwa rodzaje walcowania.
Walcowanie na gorąco i na zimno
Pręty walcowane można wykonywać metodą ,,na gorąco”. Oznacza to, że pręt obrabiany jest po osiągnięciu wysokiej temperatury, czyli takiej wynoszącej około 550 stopni Celsjusza. Walcowanie na zimno jest poniekąd podobną metodą, jednak proces obróbki odbywa się już schłodzeniu.
Rodzaje prętów walcowanych
Dobrej jakości producent prętów często proponuje spersonalizowane rozwiązania dla swojego klienta. Zamawiać można pręty walcowane o różnych wymiarach i kształtach. Wyróżnić można pręty walcowane płaskie, okrągłe czy też kwadratowe.
Jakość produktu to najważniejszy czynnik
Stal jakościowa producent to materiał, z którego wytwarza się pręty walcowane. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów i gatunków stali. Zawsze warto dowiedzieć się od producenta gdzie dany gatunek sprawdzi się najlepiej. Dzięki temu klient ma pewność, że pręt wykona swoje zadanie podczas dalszej obróbki.
Warto też zauważyć, że wielu producentów prętów dołącza specjalną dokumentację techniczną, która dużo mówi na temat stanu produktu i jego wykonania.